czwartek, 25 marca 2010

dlaczego nie wystarcza jedno czółenko

Noooo mnie to nie wystarcza nawet 10 czółenek bo lubię mieć nawinięte różne nici na nie ale do zrobienia serwetki wystarczają dwa czółenka. Więcej niż dwa czółenka to już potrzeba przy różnych "wygibasach" frywolitkowych do których nawet mnie brakuje cierpliwości :D

Ostatnio zadano mi pytanie - zresztą nie po raz pierwszy - dlaczego robię serwetkę dwoma czółenkami - czy jest mi tak wygodniej? Otóż tak - jest mi nie tylko wygodniej ale po prostu inaczej niektórych elementów zrobić się nie da. To znaczy da się - oczywiście wszystko się da ale jakość wykonania będzie na pewno nie taka jaka powinna być.
Są elementy frywolitkowe które można zrobić jednym czółenkiem, są też takie do których wykonania potrzebna jest oprócz czółenka nitka z kłębka, no i są elementy do których są potrzebne dwa czółenka połączone ze sobą nitką.

jednym czółenkiem można wykonać jedno kółeczko oraz elementy składające się z samych kółeczek zaczynających się w tym samym punkcie np. takie kwiatuszki


jeśli oprócz kółeczka musimy wykonać łuczek to potrzebna jest nam nitka np. z kłębka - czyli nawijamy nitkę na czółenko i nie odcinając jej robimy pierwsze kółeczko i potem łuczek wykorzystując nitkę z kłębka.
na schemacie będzie wyglądało to np. tak:


Ten element możemy wykonać dwoma czółenkami również - wtedy zamiast nitki z kłębka będziemy mieć nitkę z drugiego czółenka ale nie ma też takiej potrzeby.

Natomiast jeśli na łuczkach - a raczej na zewnętrznej stronie łuczków - pojawią się kółeczka albo inne elementy - np. koniczynki to już do ich zrobienia potrzebujemy dwóch czółenek.

przykład:


W serwetce "ciocinej" którą właśnie rozbieramy co piątek pierwszy rząd był wykonany dwoma czółenkami dlatego, że na zewnętrznej stronie łuczków pojawiły się kółeczka

3 komentarze:

 1. Świetnie prowadzisz lekcje Renulku!

  OdpowiedzUsuń
 2. Noooooo! Jolcia dobrze gada! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe ,bardzo interesujące:)dziękuję za kursik
  Jutro wreszcie się wybieram po drugie czółenko
  i się dopiero okaże czy dwa czółenka w moich rękach to nie za dużo:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...